W dniu 8. października 2016r. w Bibliotece Publicznej w Koszalinie odbyła się dzięki znacznemu wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie konferencja zorganizowana przez Fundację Regnum vegetabile poświęcona tematyce racjonalnego korzystania z przestrzeni biologicznie czynnej w naszym otoczeniu Jak nie szkodzić przyrodzie w swoim ogrodzie – walka z roślinami inwazyjnymi.
Pomysł konferencji narodził się w wyniku obserwacji błędów jakie popełniają użytkownicy ogrodów oraz nasilającego się w Koszalinie zjawiska inwazji obcych gatunków roślin w przestrzeni publicznej i prywatnej. Informacje o zamierzeniu fundacji pojawiły się w postaci plakatów w formacie A0 i A4 wywieszonych w miejscach publicznych takich jak tablice ogłoszeniowe na ogrodach działkowych (A4), szpitalu wojewódzkim (A0), urzędzie gminy w Mielnie (A0), liceum ogólnokształcącym nr 2 w Koszalinie (A0), sklepach, hurtowniach ogrodniczych oraz ogrodnictwach w Koszalinie i okolicy (A0 i A4) oraz gazowni w Koszalinie (A0 i A4). Ponadto wystosowano listami poleconymi do urzędów administracji samorządowej i państwowej związanych z tematyką zieleni zaproszenia na konferencję.
Program konferencji
- 10:00-10:30 mgr inż. Paweł Kaźmierski „Czego nie robić w ogrodzie aby nie szkodzić przyrodzie w naszym najbliższym otoczeniu”
- 10:30-11:00 dr Grażyna Kaup „Biologiczna ochrona roślin”
- 11:00-11:30 przerwa
- 11:30-12:00 dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska „Hortiterapia – leczenie duszy i ciała kontaktem z naturą”
- 12:00-12:30 mgr Grażyna Zyber „O ziemi w ogrodzie i nie tylko”
- 12:30-13:00 przerwa
- 13:00-13:30 mgr inż. Paweł Kaźmierski „Rodzime gatunki drzew, krzewów i bylin alternatywą dla roślin inwazyjnych obcego pochodzenia”
- 13:30-14:00 przerwa
- 14:00-15:30 odpowiedzi ekspertów na pytania słuchaczy seminarium w grupach
Na wstępie Prezes Fundacji Regnum vegetabile Paweł Kaźmierski powitał przybyłe na konferencje osoby słuchaczy i prelegentki oraz poinformował, że przedmiotowa konferencja została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Z przyczyn losowych na konferencję nie dotarła Pani Grażyna Zyber. Wobec powyższego czas przewidziany na referat „O ziemi w ogrodzie i nie tylko” został przeznaczony na dyskusję seminaryjną o błędach jakie popełniają użytkownicy ogrodów w zakresie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, tworzyw sztucznych w ogrodach, monokultur, preferowania obcych gatunków roślin potencjalnie inwazyjnych, brakiem roślin będących pożytkiem dla owadów pożytecznych itp. Wielu słuchaczy podczas tego panelu przyznało się do błędów w prowadzeniu własnych ogrodów i skorzystało z porad specjalistów zaproszonych do wygłoszenia wykładów.
Do dyspozycji osób na konferencji była kawa, herbata, woda mineralna i owoce.
Na prośbę słuchaczy konferencji wykładowcy zmienili nieco formułę prowadzenia wykładu i w trakcie jego trwania słuchacze mogli zadawać pytania lub na bieżąco prosić o szersze potraktowanie danej kwestii niż było to pierwotnie planowane nawet kosztem skrócenia przerw między referatami. W trakcie danego wykładu dochodziło więc do odpowiedzi na konkretne pytania słuchaczy oraz wymiany uwag między słuchaczami co do własnych doświadczeń.
Tematyka referatów była na tyle ciekawa i oryginalna dla uczestników, że niektóre osoby robiły nawet notatki w sprawach ujętych w sposób praktyczny i będących odpowiedziami prelegentów na konkretne bolączki słuchacza. Osoby uczestniczące w konferencji wyraziły chęć posiadania treści merytorycznej referatów w wersji wydrukowanej (zostawiły adresy do przesłania wydrukowanej książeczki). Zostały poinformowane, że do 15. listopada 2016r. referaty ukażą się też na tworzonym portalu internetowym www.regnumvegetabile.pl Z uwagi na fakt, że na kilka dni po konferencji jedna z słuchaczek wyjeżdżała za granicę, prelegenci przekazali jej teksty wystąpień przygotowanych na konferencję. Na konferencji słuchacze otrzymali ulotki wydrukowane dzięki wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie, ponadto prelegentki dr Grażyna Kaup (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) i dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) zwróciły się z prośbą o przekazanie po 50 sztuk ulotek dla swoich studentów z kierunku ogrodnictwo.
Czego nie robić w ogrodzie, aby nie szkodzić przyrodzie w naszym najbliższym otoczeniu
mgr inż. Paweł Kaźmierski
Ilustracją referatu była ulotka prezentowana powyżej. Po zakończeniu referatu słuchacze i prelegenci sformowali następujące wnioski – współczesny rynek dostarcza wielu, zupełnie zbędnych a wręcz szkodliwych dla powierzchni biologicznie czynnych produktów z tworzyw sztucznych, obcych roślin o inwazyjnym charakterze, ludzie wyręczają się w pracy herbicydami, marnują potencjał biologiczny gleby, większość społeczeństwa żyje wierząc, że nie jest zależna od środowiska.
Dr inż. Grażyna Kaup
Słuchacze zapoznali się z rodzimymi gatunkami bezkręgowców i kręgowców będącymi naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Autorka referatu bogato okrasiła prezentację zdjęciami poszczególnych faz rozwojowych organizmów pożytecznych, co ułatwi słuchaczom rozpoznawanie ich w środowisku. Uczestnicy konferencji przekonali się do tworzenia poprawnych domków dla owadów, w trakcie prelekcji trwała w tym temacie ożywiona dyskusja bowiem oferowane w handlu domki dla owadów nie są prawidłowe (impregnacja chemiczna, złe przekroje kryjówek, wiele gatunków musi mieć ślepe tunele, domki powinny być przeznaczone tylko dla konkretnego gatunku albowiem są to drapieżniki i mogą wzajemnie się eliminować). Dobrym pomysłem są również letnie schronienia dla nietoperzy. Początkowo widok powiększonych stawonogów budził lęk wśród płci pięknej ale prelegentka przekonała, że te organizmy są nam potrzebne.
Hortiterapia – leczenie duszy i ciała kontaktem z naturą
dr inż. Beata Płoszaj- Witkowska
Słuchacze konferencji uświadomili sobie jak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie ma kontakt z przyrodą a poprzez pracę fizyczną w zakresie dobranym do stanu zdrowia możemy się rehabilitować. Prelegentka na przykładzie własnej córki pokazała jak dobroczynny wpływ w procesie rehabilitacji psychoruchowej ma kontakt z naturą. Prowadzi fanpage na Facebooku „Ogród bawi, uczy, leczy”. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że podlegamy czynnej i biernej hortiterapii.
Rodzime gatunki drzew, krzewów i bylin alternatywą dla roślin inwazyjnych obcego pochodzenia
mgr inż. Paweł Kaźmierski
Ilustracją referatu były zdjęcia roślin inwazyjnych oraz oryginalnych odmian rodzimych dla Polski roślin oraz tabela z prezentacją biometryczną drzew i krzewów. Słuchacze poznali kilka gatunków roślin inwazyjnych i kojarzyli ich występowanie na terenie miasta Koszalin. W przyszłości może stworzymy mapę miasta z zaznaczonymi miejscami występowania gatunków inwazyjnych – co pomogłoby w eliminacji ich z ekosystemu.